Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» "hizmet" ALLAH Için Olmalı
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyPtsi Eyl. 27, 2010 4:38 am tarafından sofyan

» HATME DUASI
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyPtsi Şub. 22, 2010 8:46 pm tarafından -DERGAH-

» Kulun yaratılışının nedeni aşktır
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyPerş. Tem. 23, 2009 11:25 pm tarafından -DERGAH-

» ...AŞK...
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyPerş. Tem. 23, 2009 11:13 pm tarafından -DERGAH-

» Kaside-i Nakşi
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 9:02 pm tarafından -DERGAH-

» S.İhsan Erol'un "Mahserin Halleri" sohbeti
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 9:01 pm tarafından -DERGAH-

» S.Ihsan Erol´dan GAFLET sohbeti
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:58 pm tarafından -DERGAH-

» Tasavvuf "Samimiyet" tir
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:53 pm tarafından -DERGAH-

» O, Benim de Evlâdımdır
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:49 pm tarafından -DERGAH-

» TÖVBE etmek ne demektir???
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:47 pm tarafından -DERGAH-

» bizim SEVGİMİZ
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:46 pm tarafından -DERGAH-

» AHLAKI Güzelleştirmek İçin ESMÂÜ’ L HÜSNA
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:39 pm tarafından -DERGAH-

» Yazık sana!..
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:27 pm tarafından -DERGAH-

» bu gün O'nun için bir şey yap!
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:24 pm tarafından -DERGAH-

» Kalben Allah’a YÖNEL ki O’nun LÜTUFLARI gelsin
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:21 pm tarafından -DERGAH-

» En Büyük Kalkan "ZİKRULLAH"
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:18 pm tarafından -DERGAH-

» 33 kalemde "HAMDOLSUN"
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:17 pm tarafından -DERGAH-

» Allah (cc)'a Kulluk ve Samimiyette Kararlı Olmak
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:15 pm tarafından -DERGAH-

» Kermese Davet!!!Essen´de
2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 EmptyPaz Mayıs 17, 2009 10:04 pm tarafından tasavvuf

Istatistikler
Toplam 40 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: sivereklisofi

Kullanıcılarımız toplam 840 mesaj attılar bunda 375 konu
Kimler hatta?
Toplam 3 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 3 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 188 kişi Çarş. Ağus. 09, 2017 6:26 pm tarihinde online oldu.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

:
AKTIVE-X-YÜKLE                               DJ-GIRISI                             NIK-AL

2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a)

2 sayfadaki 2 sayfası Önceki  1, 2

2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 Empty Geri: 2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a)

Mesaj  -DERGAH- C.tesi Kas. 08, 2008 9:48 pm

Peygamber Efendimiz (sav)'in Dilinden
Hz. Ebu Bekir'in Üstün Ahlakı

Hz. Ebu Bekir'in İslam'a hizmetini ve bu hizmetinden dolayı üstünlük ve faziletini dile getiren Resulullah (sav)'dan rivayet edilmiş mütevatir birçok hadis vardır.

* Buhari'nin Ebu'd-Derda'dan rivayet ettiği uzun bir hadiste Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz ki, Allah beni, size peygamber olarak gönderdi, fakat bazıları inanmadı. Ebu Bekir ise, "Doğru söyledin!" dedi ve bana canıyla ve malıyla yardımcı oldu. Şimdi siz bu aziz arkadaşımızı bu hususiyetiyle bana bırakırsınız değil mi?"(Rasulullah (sav) bu sözü iki kez söylemiştir).
[Siyasi, Dini, Kültürel, Sosyal İslam Dini Cilt: 1 S: 269-270]

*Ebu Hurreyre'den rivayet edilen başka bir hadiste de Resulullah (sav) şöyle buyurdu:"Ebu Bekir hariç, iyiliğinin mükafatını vermediğimiz hiçbir kimse kalmamıştır. Onun bize öyle iyilikleri vardır ki, onların mükafatını kıyamet gününde Allahu Teala verecektir...
Ümmetimden birini "Halil" (halis dost) edinseydim Ebu Bekir'i edinirdim, ama arkadaşınız (Resulullah (sav) kendisini kast ediyor) Allah'ın Halili'dir."
[a.g.e S: 270]
-DERGAH-
-DERGAH-

2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a) - Sayfa 2 Empty Geri: 2. Hz. Ebubekr Sıddık (r.a)

Mesaj  -DERGAH- C.tesi Kas. 08, 2008 9:48 pm

Hz. Ebu Bekir'in vefatının ardından Hz. Ali'nin sözleri:

"... Resulullah (sav)'ın dediği gibi sen, Allah'ın dininde kuvvetli, gönlünde mütevazı, Allah Katında ve yeryüzünde makamı yüce, müminlerin nazarında büyük idin. Sende hiç kimsenin kini, hiç kimsenin değersiz bulduğu bir taraf yoktu. Senin katında kuvvetli, ondan hak alınıncaya kadar zayıf, zayıf da hakkını alıncaya kadar kuvvetli idi. Allah senin sevabından bizi mahrum etmesin. Senden sonra bizi saptırmasın..."
[Abbas Mahmud Akkad, hz. Ebu bekr'in şahsiyet ve Dehası]
-DERGAH-
-DERGAH-

2 sayfadaki 2 sayfası Önceki  1, 2