En son konular
» "hizmet" ALLAH Için Olmalı
Ptsi Eyl. 27, 2010 4:38 am tarafından sofyan

» HATME DUASI
Ptsi Şub. 22, 2010 8:46 pm tarafından -DERGAH-

» Kulun yaratılışının nedeni aşktır
Perş. Tem. 23, 2009 11:25 pm tarafından -DERGAH-

» ...AŞK...
Perş. Tem. 23, 2009 11:13 pm tarafından -DERGAH-

» Kaside-i Nakşi
Çarş. Tem. 22, 2009 9:02 pm tarafından -DERGAH-

» S.İhsan Erol'un "Mahserin Halleri" sohbeti
Çarş. Tem. 22, 2009 9:01 pm tarafından -DERGAH-

» S.Ihsan Erol´dan GAFLET sohbeti
Çarş. Tem. 22, 2009 8:58 pm tarafından -DERGAH-

» Tasavvuf "Samimiyet" tir
Çarş. Tem. 22, 2009 8:53 pm tarafından -DERGAH-

» O, Benim de Evlâdımdır
Çarş. Tem. 22, 2009 8:49 pm tarafından -DERGAH-

» TÖVBE etmek ne demektir???
Çarş. Tem. 22, 2009 8:47 pm tarafından -DERGAH-

» bizim SEVGİMİZ
Çarş. Tem. 22, 2009 8:46 pm tarafından -DERGAH-

» AHLAKI Güzelleştirmek İçin ESMÂÜ’ L HÜSNA
Çarş. Tem. 22, 2009 8:39 pm tarafından -DERGAH-

» Yazık sana!..
Çarş. Tem. 22, 2009 8:27 pm tarafından -DERGAH-

» bu gün O'nun için bir şey yap!
Çarş. Tem. 22, 2009 8:24 pm tarafından -DERGAH-

» Kalben Allah’a YÖNEL ki O’nun LÜTUFLARI gelsin
Çarş. Tem. 22, 2009 8:21 pm tarafından -DERGAH-

» En Büyük Kalkan "ZİKRULLAH"
Çarş. Tem. 22, 2009 8:18 pm tarafından -DERGAH-

» 33 kalemde "HAMDOLSUN"
Çarş. Tem. 22, 2009 8:17 pm tarafından -DERGAH-

» Allah (cc)'a Kulluk ve Samimiyette Kararlı Olmak
Çarş. Tem. 22, 2009 8:15 pm tarafından -DERGAH-

» Kermese Davet!!!Essen´de
Paz Mayıs 17, 2009 10:04 pm tarafından tasavvuf

Istatistikler
Toplam 40 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: sivereklisofi

Kullanıcılarımız toplam 840 mesaj attılar bunda 375 konu
Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]


Sitede bugüne kadar en çok 188 kişi Çarş. Ağus. 09, 2017 6:26 pm tarihinde online oldu.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

:
AKTIVE-X-YÜKLE                               DJ-GIRISI                             NIK-AL

S.İhsan Erol'un "Mahserin Halleri" sohbeti

Aşağa gitmek

S.İhsan Erol'un "Mahserin Halleri" sohbeti

Mesaj  -DERGAH- Bir Çarş. Tem. 22, 2009 9:01 pm

Aglaya aglaya ,perisanlik içerisinde kendisi için bir umut,bir yardim bulmak zorunda oldugunu, yoksa cehennemin ,onun elim azabinin kendisi için çok yakin oldugunu hissediyor ve hissettikçe de endisesi ziyadelesiyor.O arada adamin bulundugu bu yerden Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) efendimiz geçiyor. Adam o nu (s.a.v.) görür görmez o ndan(s.a.v.) istimdat ve kurtulus talep ediyor. Lakin Hz.Peygamberimiz (s.a.v.) adama yardim etmiyor , yanindan uzaklasiyor. Hz. Peygamberimizden (s.a.v.) sonra adam hz. Musa (a.s) in yaklastigini görünce ondanda aci aci hali için yardim dileniyor. Lakin hz. Musa (a.s) da adama karismayacagini gözden kayboluyor. Adam daha sonra Veysel karani hz.nin geldigini görünce ona da halini arz ediyor. Ne yazik ki ondanda ayni cevabi aliyor ve umutlarinin iyice azaldigini hissediyor. Cehennem korkusu admin ruhunu iyice sariyor.

Biraz sonra adam , elbiseleri yirtik ,fakir görünümlü bir dervisin yanina dogru geldigini görüyor. Adam içinden ^^nice peygamberler,nice büyük alimler ve veliler derdime çare olmadilar , beni bu batakliktan kurtaramadilar. Bu fakir kilikli dervis mi benim derdime çare olacak ^^ diyerek dervisten yardim istemeyi uygunsuz buluyor.

Bu arada dervis adamin yanina ulasiyor ve onun içler acisi haline bakarak adama soruyor;

- Ey Allah’in kulu içindeki bu siddetli halden kurtulmak istemez misin ?

- Ey garip dervis, benim bu onulmaz halime nice peygamberler, nice alimler evliyalar bir çare olamadilar. Beni bu çamurdan kurtaramadilar, sen bu fakir halinle mi benim yarami saracaksin?

- Ben naksibendiyim, ver elini de seni bu çamurdan kurtarivereyim.

Bir çare adam elini dervise uzatiyor ve derhal o batakliktan kurtuluyor.

Daha sonra Naksibendi dervisi cebinden kiprit kutusuna benzer bir kutu çikariyor,kutunun kapagini açinca bütün Naksibendi sofileri ile dolu oldugu görülüyor. Kutunun içindeki sofiler söyle sesleniyor;Mürsit dedigin, sofilerine hiç cehennem yüzü göstermeden cennete ulastirir.INSAALLAH bizlere de Naksibendi sofisi olarak ölmek, o kiprit kutusunun içinde dogrudan cennete gitmek nasip olur. AMIN.

ALLAH cc.bizi bu Naksibendi arslanlarinin kapisindan iki cihanda ayirmasin.ALLAH cc.cümlemize onlara karsi daha kavi teslimiyet,ihlas ve muhabbet versin.ALLAH cc. O arslanlarin makamini çok yüce kilsin.AMIN.
Su fani dünyada dost olmasini,dostlugun kiymetini bilelim.Çünkü dünyada oldugu kadar, ayni zamanda ahirette de dostlarin çok büyük faydalarini bulacagiz.

Dostlarin kiymetini anlayabilmek için su kissayi bir okuyalim ve bu kissadan aldigimiz hisseyi ömür boyu aklimizdan çikartmayalim.

Bir adamin mahser gününde günahlari ve sevablari tartilmis,cennete girebilmesi için bir tanecik sevaba ihtiyaci oldugu ortaya çikmis. Bir sevab bulmak için yakinlarina gidip onu istemeye karar vermis. Ilk önce babasi aklina gelmis, ve onun yanina gidip bir sevaba ihtiyaci oldugunu söylemis. Lakin babasi bsr sevab veremeyecegini ,kendisinin o sevaba daha çok ihtiyaci oldugunu söyleyince annesine gidiyor. Annesinden de ayni cevabi alinca umutlari kiriliyor. Fakat diger akrabalarini da dolasmak aklina geliyor, ama bu isin sonunda da tek bir yakinindan da bir sevab elde edemiyor. Bu arada bir dostuna ugruyor ve durumunu anlatinca ,dostu; benimde cennete girebilmek için bir tek sevabim var, al onu sana dostuma vereyim de sen cennete gir,ben girmesem de olur.. dedi. ALLAH cc. Dostlarin bu muamelesi karsisinda ikisine de cenneti helal kildi.

ALLAH cc. Dostlarimizi korusun,dostluklarin kiymetini bilmemizi nasip eylesin. AMIN.


ALLAH cc bizi mahser zamaninin dehsetinden emin kilsin insallah. Fakat bu mahser zamaninda insanin yaptigi hiçbir kötülügü saklama imkani olmayacaktir.

O gün ,günes o kadar alçalacaktir ki neredeyse kafamiza degecek durumda olacaktir. Herkes büyük bir endise içinde hesabinin görülmesini bekleyecektir. Bütün peygamberlerde diger insanlar gibi hesap saatini bekleyeceklerdir. Sonra bütün peygamberler peygamber efendimize (s.a.v.) giderek Allah cc.ne hesabi baslatmasi için gitmesini söyleyecekler. Peygamber efendimizde (s.a.v.) Allah cc.a söyleyecek ve hesap böylece baslayacaktir.

Hesap baslayinca peygamberler ümmetleriyle beraber hesap meydanina gelmeye baslayacaklardir. Kimi peygamberlerin 3, kimilerinin 5, kimilerinin 10 ümmetle geldikleri görülecek. Kimilerininse hiç ümmetlerinin olmadigina sahit olunacaktir. Peygamberimiz (s.a.v.) ümmeti ile gelmeye baslayinca, ardindaki ümmetinin sonunu görünmedigine , diger insanlar bir hayli sasirarak bakacaklardir.

Ve sonra insanlarin hesaplari baslayacak ve Allah cc insanlarin azalarina emredecek, her aza yaptigi günahlari anlatmaya baslayacaktir. Gözler harama nazar ettigine,kulaklar haram olan kelamlar,sesler dinledigine ,ayaklar harama gittigine ,eller haram bayan eli tuttuguna birer birer sahitlik edecektir.

Hayir ve Salih amel isleyenlerin yine azalari dile gelecektir. Eller,biz sadaka verdik,ayaklar biz Allah’in mescidine gittik,gözler biz kur’an okuduk ,alimlere nazar ettik diye, kisinin lehinde sahitlik yapacaklardir. Ayrica peygamberler bile bu dehsetli günde nefsi, nefsi diyeceklerdir.

Mahser gününde yüzümüzün ak olmasi için Salih ameller islemeye devam etmeliyiz. Nefsimizi Allah’in haram kildigi seylerden sakindiralim. Salihlerle ,ihlasli bir sekilde beraber olalim ki akibetimiz onlara benzesin , INSAALLAH. AMIN.


Abdullah bin abbastan rivayet ediliyor:kiyamet günü gelip bütün insanlar ve cinler toplandigi zaman bütün ümmetler saf halindeyken bir ses isitilir; bileceksiniz bugün kim seref sahibidir. Her halükarda Allah’a hamd edenler kalksinlar ve cennete dogru ilerlerler ; ikinci kez ses duyulur ; bileceksiniz bu gün seref ehli kimdir. Kalksin gece namazi kilanlar ve korku ile Allah’i çagiranlar,cömertlik yapanlar onlarda kalkip cennete dogru ilerlerler.

ikinci kez ses duyulur ; bileceksiniz bu gün seref ehli kimdir. Kalksin gece namazi kilanlar ve korku ile Allah’i çagiranlar,cömertlik yapanlar onlarda kalkip cennete dogru ilerlerler.Üçüncü kez ses gelir; bileceksiniz bugün seref ehli kimdir ticaret ve alis verisinin Allah’in zikrinden ,namaz kilmaktan ,zekat vermekten mesgul etmeyen kisiler kalksinlar ve kalkip cennete dogru ilerler.Bu üç grup cennette yerini aldiktan sonra Atesten bir bas çikar ve mahlukata yönelir.Diyecek ki ; ben üç grupla mükellefim : zalimlerle , onlari saflarin içinden kusun susam tanelerini topladigi gibi onlari toplar ve cehenneme atar. Ikinci defa bas çikar ve derki; ben Allah ve Rasulüne eziyet veren kisiyle sorumluyum.Onlari saflardan toplar ve cehenneme atar.Üçüncü defa çikar ebulminhac diyorki; zannedersem peygamberimiz söyle diyor; bas dediki; resim yapanlarla mükellef oldum.Onlari saflar arasindan seçip ve cehenneme atar. Sonra suhuflar(kitaplar) dagitilir, terzi dikilir, hisap için mahlukat çagrilir.Ahirette insanlara sahitlik yapanlar yedi gruptur;1) Melekler 2) Yer 3) Zaman 4) Dil 5)Azalar 6) günah ve hayri yazan melekler 7) Meleklerin yazdigi kitaplar.Bilimeliki hisabin degisik durumlari vardir.Kolayi vardir zoru vardir, bazisi gizli bazisi açik, bazisi alçaltmakla bazisi yükseltmekle , bazisi Allah’in keremiyle rahmetiyle, bazisi adaletiyledir.

Allah’u teala bütün mahlukati topladigi zaman ve onlari hisaba çekmek istediginde herkesin kitabi kar tanelerinin uçustugu gibi sahibine dogru uçusur ve Allah’u tarafindan bir ses duyulur; ey falan kisi sag elinle kitabini al ve ey falan kisi sol elinle kitabini al ve ey falan kisi sirt tarafindan kitabini al .Kimsede kitabini sag eliyle alamiyacak ancak takvalilar kitaplarini sag ellerine verilecek.Sakiler(günahkarlar) in sol ellerine verilecek.Kafirler ise sirt tarafindan alacaklar.
Her kisi dört seyden sual edilecek; ömrünü nerede harcadin,cesedini ne ile çürüttün ,ü ilminle ne amel yaptin ve malindan sual edilir; nerede kazandin nerede harcadin.Allah’u teala kitapta azililardan sorar , kitabin sonuna ulastigi zaman Allah’u teala sorar; kitapta yazilanlari sen mi isledin yoksa melekler fazlalik mi yazmislar.O da hayir yazilanlarin tümünü isledim. Sonra Allah’u teala diyecek ki ; Dünyada bütün isledigin suçlarini örttüm bugün sana magfiret ediyorum.

Hz. Ali’den rivayet ediliyor; Peygamberimizin (s.a.v) yaninda oturuyordum beni Israil meselelerini anlatiyordu hadisinin sonunda dedi ki; Allah’u teala Hz. Cebraili ümmetimden bana haber versin diye gönderdi ve dedi ki; ey Muhammed su an kalbime bazi meseleler düstü .Neymis diye sordum.O da bil ey Muhammed kiyamet günü oldugu zaman herkes kitabini alir okur, hayir mi ser mi diye okur sonra Allah’u teala derki; ey kulum kitabini okudun mu? Kul; evet der ama burada yazilanlari ben islemedim, Allah’u teala bunlari baskasimi isledi der. Kul ; bilmiyorum ey Rabbim der . Allah’u teala ; sen gafletteyken melekler yazmislar kul; ey Allah’im melekler senin kullarindir istedikleri her seyi yazarlar sen adil hakimsin sahitlerle hüküm edersin, sahit olarak sadece kendi azalarimdan kabul ederim der.Allah’u teala ; sahit getirirsem itiraf edip kabul edermisin , kul ; evet der. Allah’u teala lisana ; benim kudretimle konusup hakki söyle çünkü bugün batilin öldügü gündür. Lisan dünyada hayir ya da ser olsun hepsini söyler. Kul derki; ey Allah’im sen biliyorsun ki ben lisana hüküm edemem onun tabiatindandir konusmak onun sahitligini kabul etmem çünkü dünyada benim düsmanimdi, günahlara onun sebebiyle düstüm.Muhakkak ki senin peygamberin lisan hakkinda söyle demis ; lisan insan düsmanidir .Ey rabbim sen adaletle hüküm sürensin düsmanini düsman üzerine sehadetini kabul etmezsin. Allah’u teala der ki ; azalarindan baska sahit getirsem ne dersin? Kul ; bundan sonra konusmayacagim. Allah ‘u teala ellere; kulumun ne isledigini söyleyin der ve her seyi söyler. Kul der ki; bize resul gönderdin aramiza , kanunlar koydu bizde izninle tabi olduk. Sen demistin kim resule tabi olmussa Allah’a tabi olmustur. Allah ‘u teala ; ey kulum ne kanunlari koydu. Kul; rasulün dedi ki; sahitlikte bir kisi kafi degildir. Allah ‘u teala ayaklara emreder ; kulum ne isledi söyle , diye. Allah ‘in kudretiyle konusur ve her seyi söyler. Kul saga sola bakar saskin durumda azalarina bakip derki ; ben sizin hariciniz degilim,ben sizim siz bensiniz, benim çabalarim sizin içindir sizden daha cahilini görmedim kendi ellerinizle kendinizi cehenneme atiyorsunuz. Azalar der ; sen bizi cahillige sürükledin senden daha cahilini görmedik. Sonra kul boynu bükük durumda olur. Allah’u teala zebanilere cehenneme atin der. Kul ; ey rabbim rahmetin nerde sen erhamurrahimsin. Allah ‘u teala rahmet müslümanadir , senden itiraf olsaydi bendende rahmet olacakti. Kul der; yarabbi itiraf ediyorum lakin ates korkusu beni bu seylere sürükledi , der. Allah ‘u teala meleklere ; kulumu cennete götürün onu affettim der.


www.kasriarifan.com' dan alıntıdır

_________________


Zâhidâ! Aç gözün, sahraya bak da ibret al!
Şu direksiz kubbe-i semâya bak da ibret al.
Görmek istersen, Cenâb-ı kibriyânın kudretin,
Her sabâh, seher vakti, dünyâya bak da, ibret al!
Pâdişâh olsan da derler, 'er kişi niyyetine'
Var, musallâda yatan mevtâya bak da ibret al!
Bir kefendir âkıbet, sermâye-i beğ ve fakîr,
Varlığa mağrur olan, mecnûn değil de, yâ nedir?
avatar
-DERGAH-

Mesaj Sayısı : 795
Kayıt tarihi : 30/10/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz