Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» "hizmet" ALLAH Için Olmalı
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyPtsi Eyl. 27, 2010 4:38 am tarafından sofyan

» HATME DUASI
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyPtsi Şub. 22, 2010 8:46 pm tarafından -DERGAH-

» Kulun yaratılışının nedeni aşktır
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyPerş. Tem. 23, 2009 11:25 pm tarafından -DERGAH-

» ...AŞK...
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyPerş. Tem. 23, 2009 11:13 pm tarafından -DERGAH-

» Kaside-i Nakşi
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 9:02 pm tarafından -DERGAH-

» S.İhsan Erol'un "Mahserin Halleri" sohbeti
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 9:01 pm tarafından -DERGAH-

» S.Ihsan Erol´dan GAFLET sohbeti
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:58 pm tarafından -DERGAH-

» Tasavvuf "Samimiyet" tir
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:53 pm tarafından -DERGAH-

» O, Benim de Evlâdımdır
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:49 pm tarafından -DERGAH-

» TÖVBE etmek ne demektir???
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:47 pm tarafından -DERGAH-

» bizim SEVGİMİZ
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:46 pm tarafından -DERGAH-

» AHLAKI Güzelleştirmek İçin ESMÂÜ’ L HÜSNA
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:39 pm tarafından -DERGAH-

» Yazık sana!..
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:27 pm tarafından -DERGAH-

» bu gün O'nun için bir şey yap!
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:24 pm tarafından -DERGAH-

» Kalben Allah’a YÖNEL ki O’nun LÜTUFLARI gelsin
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:21 pm tarafından -DERGAH-

» En Büyük Kalkan "ZİKRULLAH"
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:18 pm tarafından -DERGAH-

» 33 kalemde "HAMDOLSUN"
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:17 pm tarafından -DERGAH-

» Allah (cc)'a Kulluk ve Samimiyette Kararlı Olmak
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 8:15 pm tarafından -DERGAH-

» Kermese Davet!!!Essen´de
Tevbe Etmekle Kurtulursunuz EmptyPaz Mayıs 17, 2009 10:04 pm tarafından tasavvuf

Istatistikler
Toplam 40 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: sivereklisofi

Kullanıcılarımız toplam 840 mesaj attılar bunda 375 konu
Kimler hatta?
Toplam 7 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 7 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 188 kişi Çarş. Ağus. 09, 2017 6:26 pm tarihinde online oldu.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

:
AKTIVE-X-YÜKLE                               DJ-GIRISI                             NIK-AL

Tevbe Etmekle Kurtulursunuz

Tevbe Etmekle Kurtulursunuz Empty Tevbe Etmekle Kurtulursunuz

Mesaj  -DERGAH- Cuma Ara. 12, 2008 1:38 pm

TEVBE ETMEKLE KURTULURSUNUZ

Mehmet Ildırar

Tevbe, insanın işlemiş olduğu günahlardan dolayı Allahu Tealâ'ya özür beyan etmesi, affedilip bağışlanmayı istemesidir. Pişmanlık ve o günahı işlememeye azmetmek tövbenin şartlarındandır. Günahına pişmanlık duymayan ve bir daha yapmamaya azmetmeyen kişi tevbekâr olamaz. 'Bir gün tövbe edip, yarın aynı günahı tekrar işlerim' diyen de aslında tevbe etmemiş olur.

Şu halde tevbede pişmanlık şarttır. İki cihan serveri Efendimiz, "Tevbe pişmanlıktır." buyurmuştur. Yaptığına cidden pişman olan, 'ben tevbe ediyorum' demese de, onun hali tevbedir. Öte yanda, içten değil de dünyevî maksat ve menfaat için tevbe edenin tevbesi olmaz.

Allahu Tealâ: "Ey iman edenler! Hepiniz Allah'a tevbe ediniz. Tevbe etmekle kurtulur, necata erersiniz." buyuruyor.

Bir diğer ayet-i kerime, "Açık olsun gizli olsun, günahlardan sakınınız." şeklindedir. Fahr-ı Kâinat Efendimiz, "En hayırlınız, günahtan sonra hemen tevbe edeninizdir. Gizli yapılan günahlar için gizlice, aşikâr yapılan günah için açıktan tevbe ediniz. Günahlarınızı bilenlere tevbenizi duyurunuz." buyurmuştur.
Çünkü günahkâr insanın izzeti, hayası rencide olur. Ümmet-i Muhammed indinde sevgisi ve saygınlığı noksanlaşır. Böyle bir adamın 'ben tevbe ettim' demesi, 'sizin kardeşiniz oldum' manasına gelir.

Ebu'd-Derda Hazretleri'ne soruldu:

"Günahkârlar için ne dersin?" "Günahkârların günahı, dinin hoşlanmadığı, Allah'ın rızası dışında ve müslümanların ayıpladığı bir iştir. Biz günahkârın günahını sevmeyiz ama günahkâra merhamet eder, tevbe etmesi için Allah'a niyaz ederiz. Tevbe edince kardeşimiz olur. O kişi yaptığıyla imandan çıkmadı; yine kardeşimizdi ama günahkâr kardeşimizdi." buyurdu. Tevbenin şartlarının en önemlisi, hak sahiplerine hakkını ödemektir. Hak sahibi ikidir:

- Kul hakları

- Yüce Allah'ın hakkı.

Kul hakları için mutlaka helâlleşmek gerekir. Gıybet ettiyse o kimseden münasip bir lisanla af dilemek gibi. Hak sahiplerine haklarını ödemek, helâl ettirmek, mirası layıkı ile sahibine vermek gerekir. Miras meşru ölçülere göre taksim edilmezse vebali vardır; kul hakkı ortaya çıkar. Mirası elde tutup, diğer vârislerin alacaklarını vermemek veya geciktirmek de veballidir. Hele vereseler içinde dul kadınlar ve onların yetim yavruları varsa, bu mirasa daha çok dikkat etmek lâzım gelir.

Tevbenin ikinci şartı, ilâhî emirler yapılmamış, kazaya bırakılmış ise, bunları yerine getirmektir. Üç sene namaz kılınmadıysa, üç senelik namazı kaza etmek gibi.

Kul hakkını eda etmek ve ilâhî emirlere müteallik kazaları yerine getirmek, o günahların kefaretidir. Bunlar yapılmazsa, o günahlara hakkıyla tevbe edilmiş olmaz.
-DERGAH-
-DERGAH-

- Similar topics